Complete start list for this weekend’s Chas Messenger road race.

You can read Cycling Weekly’s event preview here>>

Chas Messenger: start list


1 Danny Axford Arctic-Premier RT 1

2 Simon Wilson Arctic-Premier RT 1

3 James Dobbin Arctic-Premier RT 1

4 Jody Crawforth Arctic-Premier RT 1

5 Jon-Kris Mason Arctic-Premier RT 2

6 Matt Holmes Arctic-Premier RT 1

7 David Law Arctic-Premier RT 2

8 Alex Peterson awcycles.co.uk 1

9 Martin Smith awcycles.co.uk E

10 Tom Smith awcycles.co.uk E

11 Tim Elverson Felt Racing E

12 Justin Hoy Felt Racing E

13 John Wager Felt Racing 1

14 Ben Thompson Glendene CC/Biketrax 1

15 Matt Talbot Glendene CC/Biketrax 1

16 Andri Joubert Glendene CC/Biketrax E

17 Andy Lyons Heron Cyclesport E

18 Adam Norris Heron Cyclesport E

19 Matt Clinton KFS Special Vehicles/Sunday Bicycles 1

20 Dafydd Dylan KFS Special Vehicles/Sunday Bicycles 1

21 Kieran Frend KFS Special Vehicles/Sunday Bicycles 2

22 Gareth Hewitt KFS Special Vehicles/Sunday Bicycles 1

23 James Stewart KFS Special Vehicles/Sunday Bicycles 1

24 Richard Sykes-Popham KFS Special Vehicles/Sunday Bicycles 1

25 James Sampson Kinesis UK 1

26 Kit Kilham Kinesis UK 1

27 Matt Cronshaw Kinesis UK E

28 Jack Pullar Kinesis UK 1

29 Josh James Kinesis UK 1

30 Tom Last Kinesis UK 1

31 Jon Mozley Pearl Izumi-Planet X-High 5 RT E

32 Liam Holohan Pearl Izumi-Planet X-High 5 RT 1

33 Jeroen Janssen Pearl Izumi-Planet X-High 5 RT E

34 Stephen Adams Pearl Izumi-Planet X-High 5 RT 1

35 Matthew Jones Pearl Izumi-Planet X-High 5 RT 1

36 Raphael Deinhart Pearl Izumi-Planet X-High 5 RT 1

37 Malcolm Elliot Pinarello RT E

38 Russ Downing Pinarello RT E

39 Freddy Johansson Pinarello RT E

40 Tom Murray Pinarello RT E

41 Matthew Kipling Pinarello RT E

42 Peter Williams Pinarello RT E

43 Andy Roche Pinarello RT E

44 Tony Gibb Plowman Craven RT E

45 Simon Gaywood Plowman Craven RT E

46 James Millard Plowman Craven RT E

47 Alex Higham Plowman Craven RT E

48 Evan Oliphant Plowman Craven RT 1

49 Neil Coleman Plowman Craven RT 1

50 James McCallum Plowman Craven RT E

51 Chris Newton rapha condor recycling.co.uk E

52 Dean Downing rapha condor recycling.co.uk E

53 Graham Briggs rapha condor recycling.co.uk E

54 Ben Greenwood rapha condor recycling.co.uk E

55 Rhys Lloyd rapha condor recycling.co.uk E

56 Matt Rowe rapha condor recycling.co.uk E

57 Simon Holt rapha condor recycling.co.uk E

58 Ian Wilkinson Scienceinsport-Trek E

59 Dave Collins Scienceinsport-Trek E

60 Ian Bibby Scienceinsport-Trek 1

61 Richard Wilkinson Scienceinsport-Trek 1

62 Tim Lawson Scienceinsport-Trek 1

64 Richard Kent Scienceinsport-Trek 1

65 David Fletcher Scienceinsport-Trek 2

66 Matthew Stephens Sigma Sport-Specialized-Sportful CT E

67 Andrew Bye Sigma Sport-Specialized-Sportful CT E

68 Neil Swithinbank Sigma Sport-Specialized-Sportful CT E

69 Mike Harrison Sigma Sport-Specialized-Sportful CT 1

70 Daniel Duguid Sigma Sport-Specialized-Sportful CT 1

71 James Williamson Sigma Sport-Specialized-Sportful CT 1

72 Wouter Sybrandy Sigma Sport-Specialized-Sportful CT 1

73 Grant Bayton Sports Bean-Wilier E

74 Marcin Bialoblocki Sports Bean-Wilier E

75 Ben Luckwell Sports Bean-Wilier E

76 Marc Perry Sports Bean-Wilier E

77 Dave Coulson Sports Bean-Wilier E

78 Mark Thwaites Sports Bean-Wilier 2

79 Martin Freeman Team Corley Cycles 1

80 Karl Freeman Team Corley Cycles 1

81 Roy Chamberlain Team Corley Cycles E

82 Mark Wordsworth Team Corley Cycles E

83 Matthew Higgins Team Corley Cycles E

84 Richard Cartland Team Corley Cycles E

85 Robert Hayles Team Halfords-Bikehut E

86 Tom Southam Team Halfords-Bikehut E

87 Richard Williamson Team Lucuna 2

88 Robert Orr Team Lucuna E

89 David Clarke Team Lucuna E

90 Daniel Smith Team Lucuna E

Reserves

91 Tom Barras Plowman Craven RT E

92 Greg Roche KFS Special Vehicles/Sunday Bicycles 1

93 Alex Wise Sigma Sport-Specialized-Sportful CT 1

94 Ross Creber Scienceinsport-Trek 1

95 Lee Davis Pinarello RT E

96 Tom Diggle rapha condor recycling.co.uk E

97 Billy-Joe Whenman VR Sports Bean-Wilier 2

98 Allister Tullet Arctic-Premier RT 2

99 Tom Kirk VR Team Corley Cycles 1

100 Stephen Rudkin FP Mailing CT 2

101 Neil Jones Abergavenny Gatway RT

102 Jon Pain GWR Team/Scott Wilson/Giant 1

103 William Bunday Total Fitness Bath 2

104 Gav Evans Sportscover-Spuik-JE James 1

105 Euan Adams Red Kite/Torq 2

106 Ross Adams Red Kite/Torq

107 Oliver Graham Red Kite/Torq

RELATED LINKS

Chas Messenger preview