Full list of start times for the crucial Giro d'Italia stage nine time trial in Chianti on Sunday, May 15

Sunday’s 40.5-kilometre individual time trial stage nine of the 2016 Giro d’Italia is of huge significance in shaping the general classification.

Tom Dumoulin (Giant-Alpecin) goes into the stage as favourite for the win on the day – the Dutchman lost the overall race lead after Saturday’s stage to Gianluca Brambilla (Etixx-QuickStep).

Chinese rider Cheng Ji (Giant-Alpecin) is first man off at 12.40pm local time. Brambilla is the last man off at 4.16pm local time.

Riders are set off at minute intervals until the final 15, who depart with three minute gaps.

There are three intermediate time checks between the start in Radda and the finish in Greve on an undulating route. For more information on the stage, see our full stage nine preview.

Watch: How will the Giro GC favourites fare during the time trial?

Giro d’Italia 2016 stage nine start order

Note: Times given below are local time, minus one hour for British time

Start time Bib Name Nation Team
12.40’00” 155 JI Cheng (CHN) TGA
12.41’00” 92 BRANDLE Matthias (AUT) IAM
12.42’00” 135 STACCHIOTTI Riccardo (ITA) NIP
12.43’00” 203 BOBRIDGE Jack (AUS) TFS
12.44’00” 134 BOLE Grega (SLO) NIP
12.45’00” 83 ERSHOV Artur (RUS) GAZ
12.46’00” 138 YAMAMOTO Genki (JPN) NIP
12.47’00” 22 ANDREETTA Simone (ITA) BAR
12.48’00” 159 TIMMER Albert (NED) TGA
12.49’00” 86 OVECHKIN Artem (RUS) GAZ
12.50’00” 24 BOEM Nicola (ITA) BAR
12.51’00” 57 THOMSON Jay Robert (RSA) DDD
12.52’00” 7 KADRI Blel (FRA) ALM
12.53’00” 78 SARREAU Marc (FRA) FDJ
12.54’00” 153 DE BACKER Bert (BEL) TGA
12.55’00” 142 BEWLEY Sam (NZL) OGE
12.56’00” 178 TJALLINGII Maarten (NED) TLJ
12.57’00” 148 TUFT Svein (CAN) OGE
12.58’00” 212 AMEZQUETA Julen (ESP) WIL
12.59’00” 74 FISCHER Murilo Antonio (BRA) FDJ
13.00’00” 137 GROSU Eduard Michael (ROU) NIP
13.01’00” 82 RYBALKIN Aleksey (RUS) GAZ
13.02’00” 94 KLUGE Roger (GER) IAM
13.03’00” 158 STAMSNIJDER Tom (NED) TGA
13.04’00” 139 ZILIOLI Gianfranco (ITA) NIP
13.05’00” 29 RUFFONI Nicola (ITA) BAR
13.06’00” 69 WISNIOWSKI Lukasz (POL) EQS
13.07’00” 53 JIM Songezo (RSA) DDD
13.08’00” 204 CANCELLARA Fabian (SUI) TFS
13.09’00” 165 VOROBYEV Anton (RUS) KAT
13.10’00” 144 HEPBURN Michael (AUS) OGE
13.11’00” 116 LIGTHART Pim (NED) LTS
13.12’00” 174 CASTELIJNS Twan (NED) TLJ
13.13’00” 119 VANENDERT Jelle (BEL) LTS
13.14’00” 103 KOSHEVOY Ilia (BLR) LAM
13.15’00” 205 COLEDAN Marco (ITA) TFS
13.16’00” 128 SUTTERLIN Jasha (GER) MOV
13.17’00” 73 DELAGE Mickael (FRA) FDJ
13.18’00” 99 LAENGEN Vegard Stake (NOR) IAM
13.19’00” 77 LE GAC Olivier (FRA) FDJ
13.20’00” 89 SOLOMENNIKOV Andrey (RUS) GAZ
13.21’00” 176 ROGLIC Primoz (SLO) TLJ
13.22’00” 162 BELKOV Maxim (RUS) KAT
13.23’00” 23 SIMION Paolo (ITA) BAR
13.24’00” 36 OSS Daniel (ITA) BMC
13.25’00” 13 CAPECCHI Eros (ITA) AST
13.26’00” 96 DENIFL Stefan (AUT) IAM
13.27’00” 65 SABATINI Fabio (ITA) EQS
13.28’00” 216 RODRIGUEZ Cristian (ESP) WIL
13.29’00” 127 SUTHERLAND Rory (AUS) MOV
13.30’00” 175 KEIZER Martijn (NED) TLJ
13.31’00” 166 PORSEV Alexander (RUS) KAT
13.32’00” 5 GRETSCH Patrick (GER) ALM
13.33’00” 61 KITTEL Marcel (GER) EQS
13.34’00” 218 MARTINEZ Daniel (COL) WIL
13.35’00” 124 HERRADA LOPEZ José (ESP) MOV
13.36’00” 143 EWAN Caleb (AUS) OGE
13.37’00” 47 NAVARDAUSKAS Ramunas (LTU) CPT
13.38’00” 118 ROELANDTS Jurgen (BEL) LTS
13.39’00” 199 TOSATTO Matteo (ITA) TNK
13.40’00” 72 COURTEILLE Arnaud (FRA) FDJ
13.41’00” 88 SEROV Alexander (RUS) GAZ
13.42’00” 79 VAUGRENARD Benoit (FRA) FDJ
13.43’00” 112 BAK Lars Ytting (DEN) LTS
13.44’00” 85 FOLIFOROV Alexander (RUS) GAZ
13.45’00” 102 FERRARI Roberto (ITA) LAM
13.46’00” 154 HAGA Chad (USA) TGA
13.47’00” 179 VAN EMDEN Jos (NED) TLJ
13.48’00” 31 SENNI Manuel (ITA) BMC
13.49’00” 173 HOFLAND Moreno (NED) TLJ
13.50’00” 38 ROSSKOPF Joseph (USA) BMC
13.51’00” 76 KONOVALOVAS Ignatas (LTU) FDJ
13.52’00” 37 QUINZIATO Manuel (ITA) BMC
13.53’00” 105 MOHORIC Matej (SLO) LAM
13.54’00” 93 HOWARD Leigh (AUS) IAM
13.55’00” 214 BERTAZZO Liam (ITA) WIL
13.56’00” 193 BRUTT Pavel (RUS) TNK
13.57’00” 58 VAN ZYL Johann (RSA) DDD
13.58’00” 219 ZHUPA Eugert (ALB) WIL
13.59’00” 39 ZABEL Rick (GER) BMC
14.00’00” 186 KNEES Christian (GER) SKY
14.01’00” 26 CICCONE Giulio (ITA) BAR
14.02’00” 48 BETTIOL Alberto (ITA) CPT
14.03’00” 164 KUZNETSOV Viacheslav (RUS) KAT
14.04’00” 87 SAVITSKIY Ivan (RUS) GAZ
14.05’00” 33 DE MARCHI Alessandro (ITA) BMC
14.06’00” 109 PETILLI Simone (ITA) LAM
14.07’00” 194 HERNANDEZ Jesus (ESP) TNK
14.08’00” 183 DEIGNAN Philip (IRL) SKY
14.09’00” 81 KOLOBNEV Alexandr (RUS) GAZ
14.10’00” 6 HOULE Hugo (CAN) ALM
14.11’00” 114 GREIPEL Andre’ (GER) LTS
14.12’00” 71 DEMARE Arnaud (FRA) FDJ
14.13’00” 133 BISOLTI Alessandro (ITA) NIP
14.14’00” 28 MAESTRI Mirco (ITA) BAR
14.15’00” 146 MEZGEC Luka (SLO) OGE
14.16’00” 3 DOMONT Axel (FRA) ALM
14.17’00” 202 ALAFACI Eugenio (ITA) TFS
14.18’00” 115 HANSEN Adam (AUS) LTS
14.19’00” 211 POZZATO Filippo (ITA) WIL
14.20’00” 132 BERLATO Giacomo (ITA) NIP
14.21’00” 27 COLBRELLI Sonny (ITA) BAR
14.22’00” 111 WELLENS Tim (BEL) LTS
14.23’00” 207 NIZZOLO Giacomo (ITA) TFS
14.24’00” 113 DE BIE Sean (BEL) LTS
14.25’00” 16 KOZHATAYEV Bakhtiyar (KAZ) AST
14.26’00” 91 HAUSSLER Heinrich (AUS) IAM
14.27’00” 149 TXURRUKA Amets (ESP) OGE
14.28’00” 206 DIDIER Laurent (LUX) TFS
14.29’00” 131 CUNEGO Damiano (ITA) NIP
14.30’00” 104 MODOLO Sacha (ITA) LAM
14.31’00” 59 VENTER Jacobus (RSA) DDD
14.32’00” 66 SERRY Pieter (BEL) EQS
14.33’00” 213 BELLETTI Manuel (ITA) WIL
14.34’00” 182 BOSWELL Ian (USA) SKY
14.35’00” 209 ZOIDL Riccardo (AUT) TFS
14.36’00” 152 ARNDT Nikias (GER) TGA
14.37’00” 2 BONNAFOND Guillaume (FRA) ALM
14.38’00” 55 SBARAGLI Kristian (ITA) DDD
14.39’00” 123 BETANCUR Carlos A. (COL) MOV
14.40’00” 35 KUNG Stefan (SUI) BMC
14.41’00” 187 LOPEZ GARCIA David (ESP) SKY
14.42’00” 25 BONGIORNO Francesco Ma (ITA) BAR
14.43’00” 44 DOMBROWSKI Joseph Lloy (USA) CPT
14.44’00” 195 MCCARTHY Jay (AUS) TNK
14.45’00” 43 CLARKE Simon (AUS) CPT
14.46’00” 145 HOWSON Damien (AUS) OGE
14.47’00” 107 NIEMIEC Przemyslaw (POL) LAM
14.48’00” 49 BROWN Nathan (USA) CPT
14.49’00” 192 BOARO Manuele (ITA) TNK
14.50’00” 106 MORI Manuele (ITA) LAM
14.51’00” 67 TRENTIN Matteo (ITA) EQS
14.52’00” 177 TANKINK Bram (NED) TLJ
14.53’00” 147 PLAZA MOLINA Ruben (ESP) OGE
14.54’00” 172 BATTAGLIN Enrico (ITA) TLJ
14.55’00” 46 MOSER Moreno (ITA) CPT
14.56’00” 198 PETROV Evgeny (RUS) TNK
14.57’00” 126 ROJAS GIL Jose Joaquin (ESP) MOV
14.58’00” 12 AGNOLI Valerio (ITA) AST
14.59’00” 169 TCATEVITCH Alexey (RUS) KAT
15.00’00” 156 LUDVIGSSON Tobias (SWE) TGA
15.01’00” 167 SILIN Egor (RUS) KAT
15.02’00” 17 MALACARNE Davide (ITA) AST
15.03’00” 197 ROVNY Ivan (RUS) TNK
15.04’00” 215 BUSATO Matteo (ITA) WIL
15.05’00” 157 PREIDLER Georg (AUT) TGA
15.06’00” 19 ZEITS Andrey (KAZ) AST
15.07’00” 54 KUDUS Merhawi (ERI) DDD
15.08’00” 184 HENAO Sebastian (COL) SKY
15.09’00” 196 POLJANSKI Pawel (POL) TNK
15.10’00” 101 CONTI Valerio (ITA) LAM
15.11’00” 98 WYSS Marcel (SUI) IAM
15.12’00” 163 KOCHETKOV Pavel (RUS) KAT
15.13’00” 32 ATAPUMA Darwin (COL) BMC
15.14’00” 185 NIEVE Mikel (ESP) SKY
15.15’00” 4 DUPONT Hubert (FRA) ALM
15.16’00” 51 ANTON HERNANDEZ Igor (ESP) DDD
15.17’00” 63 DE LA CRUZ David (ESP) EQS
15.18’00” 188 ROCHE Nicholas (IRL) SKY
15.19’00” 42 CARDOSO Andre Fernando (POR) CPT
15.20’00” 129 VISCONTI Giovanni (ITA) MOV
15.21’00” 117 MONFORT Maxime (BEL) LTS
15.22’00” 68 VERONA Carlos (ESP) EQS
15.23’00” 15 KANGERT Tanel (EST) AST
15.24’00” 45 FORMOLO Davide (ITA) CPT
15.25’00” 201 HESJEDAL Ryder (CAN) TFS
15.26’00” 8 MONTAGUTI Matteo (ITA) ALM
15.27’00” 21 PIRAZZI Stefano (ITA) BAR
15.28’00” 18 SCARPONI Michele (ITA) AST
15.29’00” 168 TAARAMAE Rein (EST) KAT
15.30’00” 56 SIUTSOU Kanstantsin (BLR) DDD
15.31’00” 100 ULISSI Diego (ITA) LAM
15.34’00” 84 FIRSANOV Sergey (RUS) GAZ
15.37’00” 64 JUNGELS Bob (LUX) EQS
15.40’00” 122 AMADOR Andrey (CRC) MOV
15.43’00” 14 FUGLSANG Jakob (DEN) AST
15.46’00” 151 DUMOULIN Tom (NED) TGA
15.49’00” 181 LANDA Mikel (ESP) SKY
15.52’00” 1 POZZOVIVO Domenico (ITA) ALM
15.55’00” 191 MAJKA Rafal (POL) TNK
15.58’00” 41 URAN URAN Rigoberto (COL) CPT
16.01’00” 141 CHAVES Esteban (COL) OGE
16.04’00” 11 NIBALI Vincenzo (ITA) AST
16.07’00” 121 VALVERDE Alejandro (ESP) MOV
16.10’00” 171 KRUIJSWIJK Steven (NED) TLJ
16.13’00” 161 ZAKARIN Ilnur (RUS) KAT
16.16’00” 62 BRAMBILLA Gianluca (ITA) EQS