Full list of riders taking part in the elite men's individual time trial at the 2017 UCI Road World Championships in Bergen, Norway

The provisional start list has been released for the elite men’s individual time trial event at the 2017 UCI Road World Championships in Bergen, Norway, on Wednesday, September 20.

Defending champion Tony Martin (Germany) will return for 2017, but will face strong competition on the hilly route from Tour de France and Vuelta a España winner Chris Froome (GB), Giro d’Italia winner Tom Dumoulin (Netherlands), Victor Campenaerts (Belgium), Stefan Küng (Switzerland), Rohan Dennis (Australia), Michal Kwiatkowski (Poland) and home favourite Edvald Boasson Hagen (Norway).

>>> UCI Road World Championships: Latest news, reports and race info

The men tackle two laps of a circuit around Bergen for a total route of 31km, including a finish on the 3.4km-long Mount Floyen climb.

The riders are set off in six waves separated by half an hour, with one and a half minutes between each rider within those waves.

More information on the time trial course is available on our 2017 UCI Road World Championships page.

Elite men’s individual time trial start order

Start time/name/nationality. Times given are local time.

13:05:00 LUTSENKO Alexey (KAZ)
13:06:30 SUTTERLIN Jasha (GER)
13:08:00 WAIS Ahmad Badreddin (SYR)
13:09:30 KHAN Awais (PAK)
13:11:00 TAN Gabriel (SIN)
13:12:30 ZHUPA Eugert (ALB)
13:14:00 BRITTON Robert (CAN)
13:15:30 ZOIDL Riccardo (AUT)
13:17:00 HANSEN Lasse Norman (DEN)
13:18:30 RYBARUK Kostyantyn (UKR)
13:20:00 DE PLUS Laurens (BEL)

13:50:00 VANGSTAD Andreas (NOR)
13:51:30 COSTA Rui (POR)
13:53:00 HOLLENSTEIN Reto (SUI)
13:54:30 ROSSKOPF Joseph (USA)
13:56:00 EVTUSHENKO Alexander (RUS)
13:57:30 TACIAK Mateusz (POL)
13:59:00 TRATNIK Jan (SLO)
14:00:30 IZAGUIRRE INSAUSTI Gorka (ESP)
14:02:00 GEOGHEGAN HART Tao (GBR)
14:03:30 BIZHIGITOV Zhandos (KAZ)
14:05:00 ARNDT Nikias (GER)

14:35:00 JASER Nazir (SYR)
14:36:30 MUHAMMAD Arsalan Anjum (PAK)
14:38:00 TEOH Yi Peng (SIN)
14:39:30 BURROWES Jermaine (GUY)
14:41:00 MARTINS SANDOVAL Uri (MEX)
14:42:30 HALILAJ Redi (ALB)
14:44:00 CHEUNG King Lok (HKG)
14:45:30 ASADOV Elchin (AZE)
14:47:00 NDAYISENGA Valens (RWA)
14:48:30 LAMPAERT Yves (BEL)
14:50:00 KONOVALOVAS Ignatas (LTU)

15:20:00 TVETCOV Serghei (ROU)
15:21:30 SEPULVEDA Eduardo (ARG)
15:23:00 TESHOME Meron (ERI)
15:24:30 BOND Hamish (NZL)
15:26:00 HOULE Hugo (CAN)
15:27:30 SMIT Willem Jakobus (RSA)
15:29:00 POSTLBERGER Lukas (AUT)
15:30:30 MADSEN Martin Toft (DEN)
15:32:00 GRIVKO Andrey (UKR)
15:33:30 KELDERMAN Wilco (NED)
15:35:00 PANTANO GOMEZ Jarlinson (COL)

16:05:00 ROCHE Nicolas(IRL)
16:06:30 GRUZDEV Dmitriy (KAZ)
16:08:00 BARTA Jan (CZE)
16:09:30 HAGEN Edvald Boasson (NOR)
16:11:00 CAMPENAERTS Victor (BEL)
16:12:30 OLIVEIRA Nelson (POR)
16:14:00 GOUGEARD Alexis (FRA)
16:15:30 MOSCON Gianni (ITA)
16:17:00 LUDVIGSSON Tobias (SWE)
16:18:30 KUNG Stefan (SUI)
16:20:00 KIRYIENKA Vasil (BLR)

16:50:00 VAN GARDEREN Tejay (USA)
16:51:30 ZAKARIN Ilnur (RUS)
16:53:00 JUNGELS Bob (LUX)
16:54:30 BODNAR Maciej (POL)
16:56:00 ROGLIC Primoz (SLO)
16:57:30 DENNIS Rohan (AUS)
16:59:00 CASTROVIEJO Jonathan (ESP)
17:00:30 FROOME Chris (GBR)
17:02:00 DUMOULIN Tom (NED)
17:03:30 MARTIN Tony (GER)