Road World Championships 2019 mixed team time trial start lists

The inaugural mixed team time trial approaches and rosters are being firmed up

Yorkshire will host the first ever UCI Road World Championships mixed team time trial on Sunday September 22.

>>> UCI Road World Championships 2019: dates, route, where to watch and more

Trade teams will no longer be a part of the event, which until now has been formed of a men’s race and women’s race.

Instead, nations will field a mixed team, with squads split into three men and three women competing in a relay format.

The race will be run over two laps of Yorkshire’s Harrogate circuit, with the women beginning their race as soon as the men cross the finish line.

The format was tested at the European Championships in 2019, where the Netherlands took the win with Koen Bouwman, Bauke Mollema, Ramon Sinkeldam, Amy Pieters, Rijanne Markus and Floortje Mackaij.

The race will be broadcast on BBC Two, from 1 until 4pm.

We’ll add to the start list as nations reveal their line ups…

Start list for World Championship mixed team time trial 2019

These start lists are provisional, some featuring long lists, with names to be cut ahead of race day.

Belgium

BAKELANTS Jan
DE VUYST Sofie
DEMEY Valerie
FRISON Frederik
JANSSENS Jimmy
LEYSEN Senne
PEYSKENS Dimitri
RICKAERT Jonas
VAN DE VELDE Julie

Denmark

DIDERIKSEN Amalie
JOHANSEN Julius
NORSGAARD Emma Cecilie
LETH Julie
LISSON Christoffer
LUDWIG Cecilie Uttrup
MADSEN Martin Toft
MATHIESEN Pernille
HANSEN Lasse Norman
QUAADE Rasmus
VEYHE Torkil
VINJEBO Emil

France

ARMIRAIL Bruno
BIANNIC Aude
BRUNEL Alexys
COUSIN Jérôme
DEMAY Coralie
DUVAL Eugénie
ERAUD Séverine
GUERNALEC Thibault
JEULAND-TRANCHANT Pascale
PAILLOT Yoann
SEIGLE Romain

Germany

BRENNAUER Lisa
KLEIN Lisa
KOCH Franziska
KRÖGER Mieke
KÄMNA Lennard
LIPPERT Liane
MARTIN Tony
POLITT Nils
SÜTTERLIN Jasha
WORRACK Trixi

Great Britain (confirmed)

ARCHIBALD Jon
BARNES Hannah
BIGHAM Daniel
DOLAN Lauren
GEORGI Pfeiffer
HENDERSON Anna
HOLDEN Elizabeth
LOWDEN Joscelin
QUARTERMAN Charlie
TANFIELD Harry
VERNON Ethan

Italy

AFFINI Edoardo
BALSAMO Elisa
BOARO Manuele
CECCHINI Elena
GANNA Filippo
GUAZZINI Vittoria
GUDERZO Tatiana
LONGO BORGHINI Elisa
MARTINELLI Davide
PLEBANI Davide
RAGUSA Katia

Netherlands (confirmed)

PIETERS Amy
BRAND Lucinda
MARKUS Riejanne
VAN EMDEN Jos
BOUWMAN Koen
MOLLEMA Bauke

Russia

CHERNETSKI Sergei
CHURSINA Anastasiia
EVTUSHENKO Alexander
NOVOLODSKAIA Mariia
OSHURKOVA Yelyzaveta
PLIASKINA Anastasiia
SIVAKOV Pavel
STRAKHOV Dmitry
SYRADOEVA Margarita
VLASOV Aleksandr

Slovenia

BRAVEC Urška
BUJAK Eugenia
MOHORIČ Matej
PINTAR Urša
POGAČAR Tadej
PRIMOŽIČ Jaka
ROGLIČ Primož
TRATNIK Jan
ŽIGART Urška

Spain

CASTROVIEJO Jonathan
ERVITI Imanol
GARCIA Mavi
GUTIÉRREZ Sheyla
MAS Lluís
MERINO Eider
MORA Sebastián
OYARBIDE Lourdes
RODRÍGUEZ Gloria
ROJAS José Joaquín
SOLER Marc

Switzerland

BISSEGGER Stefan
CHABBEY Elise
FROIDEVAUX Robin
IMHOF Claudio
KRÄHEMANN Lara
REUSSER Marlen
SCHMID Mauro
STIRNEMANN Matthias
SUTER Joel

WCC

CAMPBELL Teniel
CORKERY Dillon
KATERBERG Ben
KELEMEN Petr
KOLESAVA Anastasiya
YAPURA Fernanda

Upcoming events