Complete start list for Sunday’s Tour of Pendle.

You can read Cycling Weekly’s race preview here >>>

1 Kristian House Rapha Condor E
2 Christopher Newton Rapha Condor E
3 Dean Downing Rapha Condor E
4 Liam Holohan Rapha Condor E
5 Daniel Craven Rapha Condor E
6 Ben Greenwood Rapha Condor E
7 Matthew Cronshaw Rapha Condor E
8 Rhys Lloyd Rapha Condor E
9 Simon Baxter Adept Precision R.T. 1
10 Simon Wilson Arctic Premier R.T 1
11 Richard Hepworth Arctic Premier R.T E
12 James Dobbin Arctic Premier R.T 1
13 Ashley Cox Beds Road C.C. 1
14 Joe Skipper BMC UK R.T. E
15 James Whatling BMC UK R.T. 1
16 Daniel Kogan BMC UK R.T. 1 U23
17 Russell Downing Candi TV – Marshalls Pasta R.T. E
18 Malcolm Elliott Candi TV – Marshalls Pasta R.T. E
19 Graham Briggs Candi TV – Marshalls Pasta R.T. E
20 Peter Williams Candi TV – Marshalls Pasta R.T. E
21 Dale Appleby Candi TV – Marshalls Pasta R.T. E
22 James Sampson Candi TV – Marshalls Pasta R.T. E
23 Andrew Roche Candi TV – Marshalls Pasta R.T. E
24 Lee Davis Candi TV – Marshalls Pasta R.T. E
25 Simon Holt Candi TV – Marshalls Pasta R.T. E
26 Raphael Deinhart Cyclebargains.com – Infinis – Metaltek 1
27 Robert Orr Cyclebargains.com – Infinis – Metaltek E
28 Evan Oliphant Endura Racing E
29 James McCallum Endura Racing E
30 Ross Creber Endura Racing E
31 Gary Handley Endura Racing E
32 Callum Wilkinson Endura Racing 1
33 Scott Macrae Endura Racing 1
34 Andrew Hastings Finchley R.T. 1
35 John Heaton-Armstrong Fit-For / Cycles Dauphin 1
36 Richard Mason Fit-For / Cycles Dauphin 1
37 Grant Leavy Forza Cycles 1
38 Joel Davison Glendene C.C. / Bike Trax 1 U23
39 Rob Hayles Halfords Bike Hut E
40 Ed Clancy Halfords Bike Hut E
41 Mark McNally Halfords Bike Hut E
42 Rob Partridge Halfords Bike Hut E
43 Andy Tennant Halfords Bike Hut E
44 Ian Wilkinson Halfords Bike Hut E
45 Alex Coutts Heraklion Nessebar Kastro E
46 Ashley Finn Herbalife / Wheelbase 1
47 Dillon Byrne Herbalife / Wheelbase 1
48 Stuart Reid Herbalife / Wheelbase 2
49 Andrew Hawdon Herbalife / Wheelbase 2
50 Paul Oldham Hope Factory Racing 2
51 Matt Kipling KUK Kinesis E
52 Steven Lampier KUK Kinesis E
53 James Moss KUK Kinesis E
54 James Stewart KUK Kinesis 1
55 Jack Pullar KUK Kinesis 1 
56 Rab Wardell KUK Kinesis 1
57 Richard Handley KUK Kinesis 1
58 Daniel Drake Lancashire R.C. 1
59 Yanto Barker LeCol – Colnago E
60 Harry Penn Mammoth Lifestyle R.T. 1
61 Steve Gibson Peak R.C. 2
62 David Clarke Pendragon Kalas E
63 Jack Adams  Pendragon Kalas 1
64 Mark Lovatt Planet X R.T. 1
65 Andrew Magnier Planet X R.T. 1 U23
66 Tom Barras Private Member E
67 Darren Tiffen Probikekit.com 1
68 Daniel Staite Python Racing Team 1
69 Ben Stockdale Qoroz – Novatec 1
70 Ed Griffin Qoroz – Novatec 1
71 Josh Yetman Qoroz – Novatec 2
72 Matt Ullmer Qoroz – Novatec 2
73 David Weir Raleigh Avanti 2
74 Mike Cuming Raleigh Avanti 1
75 Daniel Davies Sabbath Clayton 1
76 Gareth Hewitt Sabbath Clayton 1
77 Dave Coulson Sabbath Clayton E
78 Josh Andjelkovic Sabbath Clayton 1
79 Kieran Frend Sabbath Clayton 1
80 Gary Adamson Science in Sport 1
81 Andy Tinsley Science in Sport E
82 Andrew Guy Science in Sport 1
83 Dave Collins Science in Sport 1
84 Alistair Rutherford Science in Sport 2
85 Scott Chalmers Science in Sport 1
86 Matthew Stephens Sigmasport/Specialized/Sportful C.T. E
87 Kit Gilham Sigmasport/Specialized/Sportful C.T. E
88 Tom Last Sigmasport/Specialized/Sportful C.T. 1
89 Wouter Sybrandy Sigmasport/Specialized/Sportful C.T. E
90 Daniel Duguid Sigmasport/Specialized/Sportful C.T. 1
91 James Williamson Sigmasport/Specialized/Sportful C.T. 1
92 Gareth Montgomerie Sigmasport/Specialized/Sportful C.T. E
93 Blake Pond Southforkracing.co.uk 1
94 Richard Wilkinson Sport Beans / Wilier 1
95 Jonathan Tiernan-Locke Sport Beans / Wilier E
96 Will Bjergfelt Sport Beans / Wilier E
97 Grant Bayton Sport Beans / Wilier E
98 Mark Perry Sport Beans / Wilier 1
99 Marcin Bialoblocki Sport Beans / Wilier E
100 Mark Thwaites Team Assos E
101 Roy Chamberlain Team Corley Cycles 1
102 Mark Wordsworth Team Corley Cycles 1
103 Matthew Higgins Team Corley Cycles E
104 Richard Cartland Team Corley Cycles E
105 Tom Kirk Team Corley Cycles 1
106 Simon Gaywood Team Corley Cycles E
107 Christopher McNamara Team Corley Cycles E
108 Nick Jones Team Corley Cycles 1
109 Freddy Johansson Team Magnus Maximus Coffee.com E
110 Russell Hampton Team Magnus Maximus Coffee.com E
111 Daniel Patten Team Magnus Maximus Coffee.com E
112 Kevin Dawson Team Sportscover 1
113 Collin Humphrey Team Sportscover 1
114 John Tanner Team Sportscover 1
115 Andy Coupe Teamwallis-CHH 1
116 Colin Parry V.C. St. Raphael E
117 Jimmy Froggatt Wills Wheels C.C. 1
118 Jack Kirk Wyre Forest C.C. 1
119 Dominic Jelfs Wyre Forest C.C. 1 U23
120 Alastair Kay York Cycleworks E

Reserves

121 Grahame Sumner G.B. Fire Service R.T. 2
122 Steven Ward Maxgear R.T. 2
123 Christopher Mark Adept Precision R.T. 2
124 Gary Chambers cyclelogic.co.uk 2
125 Mike Bisson Dhcyclesport.co.uk / Colnago 2
126 Joshua Gosselin Guernsey 2
127 Mark Buckingham Huddersfield Star Whs. 2
128 Callum Sewell Leeds Mercury C.C. 2
129 Lewis Cowley Plan-B R.T. 2
130 Duncan Moralee Planet X R.T. 2
131 Matthew Armitage Private Member 2
132 James Thompson SheffRec C.C. 2

RELATED LINK

Tour of Pendle website