Giro d’Italia 2019 stage nine time trial start times

The GC contenders are expected to contest the stage victory

Stage nine of the Giro d’Italia 2019 is the last before the first rest day, and will see the riders take on a 34.7km time trial that has an uphill finish. It will also be the only time the race heads out of Italy, as the course finishes in San Marino.

>>> LIVE: Crucial Giro d’Italia 2019 stage nine time trial

Profile map of stage nine of the Giro d’Italia 2019

Primož Roglič (Jumbo-Visma) is the favourite to take the stage, following an impressive time trial performance on stage one, which saw the Slovenian take the pink jersey, before ceding it to Valerio Conti (UAE Team Emirates) on stage six.

Here are the start times for all 165 riders on the stage nine time trial (subtract one hour for British time).

Giro d’Italia 2019 stage one time trial: Riders to watch (Central European Time)

133. Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Ineos – 15.02pm
136. Mikel Landa (Esp) Movistar Team – 15.05pm
144. Bob Jungels (Lux) Deceuninck – Quick-Step – 15.13pm
145. Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo – 15.16pm
147. Rafal Majka (Pol) Bora-Hansgrohe – 15.22pm
148. Miguel Angel Lopez (Col) Astana – 15.25pm
149. Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida – 15.28pm
150. Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott – 15.31pm
153. Primož Roglič (Slo) Team Jumbo-Visma – 15.40pm
164. Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates – 16.13pm



Giro d’Italia 2019 stage nine time trial all start times (Central European Time)

1. Nico Denz (Ger) AG2R La Mondiale – 12.50pm
2. Sho Hatsuyama (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Faizane – 12.51pm
3. Will Clarke (Aus) Trek-Segafredo – 12.52pm
4. Tom Bohli (Sui) UAE Team Emirates – 12.53pm
5. Jakub Mareczko (Ita) CCC Team – 12.54pm
6. Matteo Moschetti (Ita) Trek-Segafredo – 12.55pm
7. Mark Renshaw (Aus) Dimension Data – 12.56pm
8. Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF – 12.57pm
9. Miles Scotson (Aus) Groupama-FDJ – 12.58pm
10. Damiano Cima (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane – 12.59pm
11. Dmitrii Strakhov (Rus) Katusha-Alpecin – 13.00pm
12. Scott Davies (GBr) Dimension Data – 13.01pm
13. Kamil Gradek (Pol) CCC Team – 13.02pm
14. Giovanni Lonardi (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane – 13.03pm
15. Conor Dunne (Irl) Israel Cycling Academy – 13.04pm
16. Markel Irizar (Esp) Trek-Segafredo – 13.05pm
17. Juan Jose Lobato Del Valle (Esp) Nippo-Vini Fantini-Faizane – 13.06pm
18. James Knox (GBr) Deceuninck – Quick-Step – 13.07pm
19. Awet Andemeskel (Eri) Israel Cycling Academy – 13.08pm
20. Jasha Sütterlin (Ger) Movistar – 13.09pm
21. Thomas Leezer (Ned) Team Jumbo-Visma – 13.10pm
22. Mikkel Frølich Honoré (Den) Deceuninck – Quick-Step – 13.11pm
23. Jack Bauer (NZl) Mitchelton-Scott – 13.12pm
24. Hector Carretero (Esp) Movistar Team – 13.13pm
25. Umberto Orsini (Ita) Bardiani CSF – 13.14pm
26. Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ – 13.15pm
27. Josef Cerny (Cze) CCC Team – 13.16pm
28. Roger Kluge (Ger) Lotto Soudal – 13.17pm
29. Guillaume Boivin (Can) Israel Cycling Academy – 13.18pm
30. Victor Campenaerts (Bel) Lotto Soudal – 13.19pm
31.  Luis Mas (Esp) Movistar – 13.20pm
32. Ramon Sinkeldam (Ned) Groupama-FDJ – 13.21pm
33. Giacomo Nizzolo (Ita) Dimension Data – 13.22pm
34. Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF – 13.23pm
35. Grega Bole (Slo) Bahrain-Merida – 13.24pm
36. Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates – 13.25pm
37. Chad Haga (USA) Team Sunweb – 13.26pm
38. Ignatas Konovalovas (Ltu) Groupama-FDJ – 13.27pm
39. Sean Bennett (USA) EF Education First – 13.28pm
40. Jenthe Biermans (Bel) Katusha-Alpecin – 13.29pm
41. Cesare Benedetti (Ita) Bora-Hansgrohe – 13.30pm
42. Davide Cimolai (Ita) Israel Cycling Academy – 13.31pm
43. Rüdiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe – 13.32pm
44. Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Hansgrohe – 13.33pm
45. Jacopo Guarnieri (Ita) Groupama-FDJ – 13.34pm
46. Jos van Emden (Ned) Team Jumbo-Visma – 13.35pm
47. Guy Niv (Isr) Israel Cycling Academy – 13.36pm
48. Elia Viviani (Ita) Deceuninck – Quick-Step – 13.37pm
49. Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy – 13.38pm
50. Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ – 13.39pm
51. Caleb Ewan (Aus) Lotto Soudal – 13.40pm
52. Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe – 13.41pm
53. Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Androni Giocattoli-Sidermec – 13.42pm
54. Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF – 13.43pm
55. Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama-FDJ – 13.44pm
56. Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec – 13.45pm
57. Francisco Ventoso (Esp) CCC – 13.46pm
58. Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo – 13.47pm
59. Christian Knees (Ger) Team Ineos – 13.48pm
60. Luca Covili (Ita) Bardiani CSF – 13.49pm
61. Jonathan Caicedo (Ecu) EF Education First – 13.50pm
62. Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal – 13.51pm
63. Viacheslav Kuznetsov (Rus) Katusha-Alpecin – 13.52pm
64. Nathan Brown (USA) EF Education First – 13.53pm
65. Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal – 13.54pm
66. Sepp Kuss (USA) Team Jumbo-Visma – 13.55pm
67. Danilo Wyss (Sui) Dimension Data – 13.56pm
68. Manuele Boaro (Ita) Astana Pro Team – 13.57pm
69. Valerio Agnoli (Ita) Bahrain-Merida – 13.58pm
70. Marco Haller (Aut) Katusha-Alpecin – 13.59pm
71. Amanuel Ghebreigzabhier (Eri) Dimension Data – 14.00pm
72. Damiano Caruso (Ita) Bahrain-Merida – 14.01pm
73. Nicola Bagioli (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane – 14.02pm
74. Antonio Pedrero (Esp) Movistar Team – 14.03pm
75. Fabio Sabatini (Ita) Deceuninck – Quick-Step – 14.04pm
76. Marco Canola (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane – 14.05pm
77. Andrea Garosio (Ita) Bahrain-Merida – 14.06pm
78. Nicola Conci (Ita) Trek-Segafredo – 14.07pm
79. Antwan Tolhoek (Ned) Team Jumbo-Visma – 14.08pm
80. Salvatore Puccio (Ita) Team Ineos – 14.09pm
81. Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates – 14.10pm
82. Manuel Senni (Ita) Bardiani CSF – 14.11pm
83. Manuel Belletti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec – 14.12pm
84. Pawel Poljanski (Pol) Bora-Hansgrohe – 14.13pm
85. Antonio Nibali (Ita) Bahrain-Merida – 14.14pm
86. Ivan Sosa (Col) Team Ineos  – 14.15pm
87. Florian Senechal (Fra) Deceuninck – Quick-Step – 14.16pm
88. Koen Bouwman (Ned) Team Jumbo-Visma – 14.17pm
89. Lorenzo Rota (Ita) Bardiani CSF – 14.18pm
90. Ivan Santaromita (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane – 14.19pm
91. Christopher Juul Jensen (Den) Mitchelton-Scott – 14.20pm
92. Christopher Hamilton (Aus) Team Sunweb – 14.21pm
93. Brent Bookwalter (USA) Mitchelton-Scott – 14.22pm
94. Reto Hollenstein (Sui) Katusha-Alpecin – 14.23pm
95. Luke Durbridge (Aus) Mitchelton-Scott – 14.24pm
96. Jonnathan Narvaez (Ecu) Team Ineos – 14.25pm
97. Paul Martens (Ger) Team Jumbo-Visma – 14.26pm
98. Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal – 14.27pm
99. Jan Hirt (Cze) Astana Pro Team – 14.28pm
100. Lukasz Owsian (Pol) CCC Team – 14.29pm
101. Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain-Merida – 14.30pm
102. Enrico Battaglin (Ita) Katusha-Alpecin – 14.31pm
103. Ion Izagirre (Esp) Astana Pro Team – 14.32pm
104. Gianluca Brambilla (Ita) Trek-Segafredo – 14.33pm
105. Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale – 14.34pm
106. François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale – 14.35pm
107. Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team – 14.36pm
108. Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates – 14.37pm
109. Jai Hindley (Aus) Team Sunweb – 14.38pm
110. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale – 14.39pm
111. Ruben Plaza (Esp) Israel Cycling Academy – 14.40pm
112. Ryan Gibbons (RSA) Dimension Data – 14.41pm
113. Edward Dunbar (Irl) Team Ineos – 14.42pm
114. Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton-Scott – 14.43pm
115. Sebastian Henao (Col) Team Ineos – 14.44pm
116. Kristian Sbaragli (Ita) Israel Cycling Academy – 14.45pm
117. Giulio Ciccone (Ita) Trek-Segafredo – 14.46pm
118. Andrea Vendrame (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec – 14.47pm
119. Matteo Montaguti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec – 14.48pm
120. Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal – 14.49pm
121. Louis Vervaeke (Bel) Team Sunweb – 14.50pm
122. Jay Mc Carthy (Aus) Bora-Hansgrohe – 14.51pm
123. Jan Bakelants (Bel) Team Sunweb – 14.52pm
124. Larry Warbasse (USA) AG2R La Mondiale – 14.53pm
125. Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec – 14.54pm
126. Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team – 14.55pm
127. Enrico Gasparotto (Ita) Dimension Data – 14.56pm
128. Davide Villella (Ita) Astana Pro Team – 14.57pm
129. Ben O’Connor (Aus) Dimension Data – 14.58pm
130. Eros Capecchi (Ita) Deceuninck – Quick-Step – 14.59pm
131. Tanel Kangert (Est) EF Education First – 15.00pm
132. Joe Dombrowski (USA) EF Education First – 15.01pm
133. Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Ineos – 15.02pm
134. Mikel Nieve (Esp) Mitchelton-Scott – 15.03pm
135. Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale – 15.04pm
136. Mikel Landa (Esp) Movistar Team – 15.05pm
137. Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates – 15.06pm
138. Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin – 15.07pm
139. Pavel Sivakov (Rus) Team Ineos – 15.08pm
140. Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team – 15.09pm
141. Esteban Chaves (Col) Mitchelton-Scott – 15.10pm
142. Hugh John Carthy (GBr) EF Education First – 15.11pm
143. Victor De La Parte (Esp) CCC Team – 15.12pm
144. Bob Jungels (Lux) Deceuninck – Quick-Step – 15.13pm
145. Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo – 15.16pm
146. Mattia Cattaneo (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec – 15.19pm
147. Rafal Majka (Pol) Bora-Hansgrohe – 15.22pm
148. Miguel Angel Lopez (Col) Astana – 15.25pm
149. Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida – 15.28pm
150. Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott – 15.31pm
151. Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale – 15.34pm
152. Davide Formolo (Ita) Bora-Hansgrohe – 15.37pm
153. Primož Roglič (Slo) Team Jumbo-Visma – 15.40pm
154. Pello Bilbao (Esp) Astana Pro Team – 15.43pm
155. Sam Oomen (Ned) Team Sunweb – 15.46pm
156. Andrey Amador (CRc) Movistar Team – 15.49pm
157. Pieter Serry (Bel) Deceuninck – Quick-Step – 15.52pm
158. Fausto Masnada (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec – 15.55pm
159. Amaro Antunes (Por) CCC Team – 15.58pm
160. Valentin Madouas (Fra) Groupama-FDJ – 16.01pm
161. Nans Peters (Fra) AG2R La Mondiale – 16.04pm
162. Giovanni Carboni (Ita) Bardiani CSF – 16.07pm
163. Jose Joaquin Rojas (Esp) Movistar Team – 16.10pm
164. Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates – 16.13pm