Results: April 2011

Major race wins in April

By Cycle Sport staff

Route Adélie de Vitré (1.1) France

Renaud Dion (Fra) Bretagne-Schuller

GP Miguel Indurain (1.HC) Spain

Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi

Hel van het Mergellend (1.1) Netherlands

Pim Ligthart (Ned) Vacansoleil

Flèche d'Emeraud-St Malo (1.1) France

Tony Gallopin (Fra) Cofidis

Tour of Flanders (WT) Belgium

1 Nick Nuyens (Bel) Saxo Bank-Sungard

2 Sylvain Chavanel (Fra) Quick Step

3 Fabian Cancellara (Swi) Leopard-Trek

Tour of the Basque Country (WT) Spain

Stage one:Joaquin Rodriguez (Spa) Katusha

Stage two:Vasili Kiryienka (Blr) Movistar

Stage three:Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana

Stage four:Samuel Sanchez (Spa) Euskatel-Euskadi

Stage five:Francisco Gavazzi (Ita) Lampre-ISD

Stage six:Tony Martin (Ger) HTC-Highroad

Overall result

1 Andreas Klöden (Ger) RadioShack

2 Chris Horner (USA) RadioShack

3 Robert Gesink (Ned) Rabobank

Circuit de la Sarthe (2.1) France

Stage one: Daniele Bennati (Ita) Leopard-Trek

Stage two: Michel Kreder (Ned) Garmin-Cervélo

Stage three: Daniele Bennati (Ita) Leopard-Trek

Stage four: Anthony Roux (Fra) FDJ

Stage five: Daniele Bennati (Ita) Leopard-Trek

Overall winner: Anthony Roux (Fra) FDJ

Scheldeprijs (1.HC) Belgium

Mark Cavendish (GB) HTC-Highroad

GP Pino Cerami (1.1) Belgium

Bert Scheirlinckx (Bel) Landbouwkrediet

Paris-Roubaix (WT) France

1 Johan Vansummeren (Bel) Garmin-Cervélo

2 Fabian Cancellara (Swi) Leopard-Trek

3 Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank

Giro dell'Appennino (1.1) Italy

Damiano Cunago (Ita) Lampre-ISD

Klasika Primavera (1.1) Spain

Jonathan Hivert (Fra) Saur-Sojasun

Paris-Camembert (1.1) France

Sandy Casar (Fra) FDJ

Brabantse Pijl (1.HC) Belgium

Philippe Gilbert (Bel) Omega Pharma-Lotto

Vuelta a Castila y Leon (2.1) Spain

Stage one: Francisco Ventoso (Spa) Movistar

Stage two: Francisco Ventoso (Spa) Movistar

Stage three: Filippo Savini (Ita) Colnago-CSF Inox

Stage four: Alberto Contador (Spa) Saxo Bank

Stage five: Ben Swift (GB) Sky

Overall winner: Xavier Tondo (Spa) Movistar

GP de Denain (1.1) France

Jimmy Caspar (Fra) Saur-Sojasun

Profronde van Drenthe (2.1) Netherlands

Stage one: Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano

Stage two: Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano

Overall winner: Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano

Tour du Finistère (1.1) France

Romain Feillu (Fra) Vacansoleil

Amstel Gold Race (WT) Netherlands

1 Philippe Gilbert (Bel) Omega Pharma-Lotto

2 Joaquin Rodriguez (Spa) Katusha

3 Simon Gerrans (Aus) Sky

Tro-Bro Léon (1.1) France

Vincent Jérôme (Fra) Europcar

Giro del Trentino (2.HC) Italy

Stage one: Andreas Klöden (Ger) RadioShack

Stage two: Thomas Voeckler (Fra) Europcar

Stage three: Fabio Duarte (Col) Geox-TMC

Stage four: Roman Kreuziger (Cze) Astana

Overall winner: Michele Scarponi (Ita) Lampre-ISD

Flèche Wallonne (WT) Belgium

1 Philippe Gilbert (Bel) Omega Pharma-Lotto

2 Joaquim Rodriguez (Spa) Katusha

3 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi

GP Llodio (1.1) Spain

Santiago Perez (Spa) Barbot-Efapel

GP Herning (1.1) Denmark

Troels Ronning Vinther (Den) Glud & Marstrand

Liège-Bastogne-Liège (WT) Belgium

1 Philippe Gilbert (Bel) Omega Pharma-Lotto

2 Frank Schleck (Lux) Leopard-Trek

3 Andy Schleck (Lux) Leopard-Trek

Tour of Turkey (2.HC)

Stage one: Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli

Stage two: Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana

Stage three:Manuel Belletti (Ita) Colnago-CSF Inox

Stage four: Alessandro Petacchi (Ita) Lampre-ISD

Stage five: Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli

Stage six: André Greipel (Ger) Omega Pharma-Lotto

Stage seven: Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli

Stage eight: Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano

Overall winner: Alexander Efimkin (Rus) Type 1

Vuelta a la Rioja (1.1) Spain

Imanol Erviti (Spa) Movistar

Rund um Köln (1.1) Germany

Michael Matthews (Aus) Rabobank

Tour of Romandy (WT) Switzerland

Prologue: Jonathan Castroviejo (Spa) Euskaltel-Euskadi

Stage one: Pavel Brutt (Rus) Katusha

Stage two: Damiano Cunego (Ita) Lampre-ISD

Stage three: Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana

Stage four: David Zabriskie (USA) Garmin-Cervélo

Stage five: Ben Swift (GB) Sky

Overall result

1 Cadel Evans (Aus) BMC

2 Tony Martin (Ger) HTC-Highroad

3 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana

Vuelta a Asturias (2.1) Spain

Stage one: Stefan Schumacher (Ger) Miche

Stage two (a): Robert Forster (Ger) UnitedHealthcare

Stage two (b): Stefan Schumacher (Ger) Miche

Stage three: Javier Moreno (Spa) Caja Rural

Stage four: Victor Cabedo (Spa) Orbea

Stage five: Constantino Zaballa (Spa) Miche

Overall winner: Javier Moreno (Spa) Caja Rural

GP Industrio e Artigianato - Larciano (1.1) Italy

Angel Vicioso (Spa) Androni Giocattoli

Thank you for reading 5 articles this month* Join now for unlimited access

Enjoy your first month for just £1 / $1 / €1

*Read 5 free articles per month without a subscription

Join now for unlimited access

Try first month for just £1 / $1 / €1

Edward Pickering is a writer and journalist, editor of Pro Cycling and previous deputy editor of Cycle Sport. As well as contributing to Cycling Weekly, he has also written for the likes of the New York Times. His book, The Race Against Time, saw him shortlisted for Best New Writer at the British Sports Book Awards. A self-confessed 'fair weather cyclist', Pickering also enjoys running.