Daniel Bigham and Hayley Simmonds claim National 25-mile Time Trial titles

South Wales hosted the 2017 National 25 Championships, with Hayley Simmonds taking her third title and Daniel Bigham continuing his stellar 2017 season - Photos by Andy Jones

Daniel Bigham and Hayley Simmonds won the senior titles in the 2017 National 25-Mile Time Trial Championships, held in the Vale of Neath, South Wales, over the weekend (August 5-6).

Windy conditions on the out-and-back course made it tricky for riders to gauge their effort, but Simmonds (WNT Pro Cycling) made no mistakes to clinch her third title in the event on Saturday.

>> Subscribe to Cycling Weekly this Autumn and save 35%. Enjoy the luxury of home delivery and never miss an issue <<

Hayley Simmonds, National 25-mile time trial 2017

Simmonds posted a time of 50-10 to beat second-placed Rachael Elliott (Drag2Zero) by one minute and 33 seconds on the R25/3h course. Anna Turvey (Tyneside Vagabonds CC) completed the podium in third, two seconds further adrift of Simmonds.

>>> Cycling time trials: how to get into time trialling

Sunday’s men’s championship saw Bigham (Brother NRG Wattshop) continue his streak of 2017 victories, claiming the 25 title with 45-40, an average speed of 32.847mph. That effort saw him place 19 seconds ahead of second-placed Tim Cartwright (Newbury RC).

Team Winners: Bottrill-HSS Hire

Ryan Perry (Team Raleigh GAC) clocked 46-11 to finish in third spot. The team award went to Bottrill-HSS Hire, whose Matthew Smith, Stuart Travis and John Dewey finished in sixth, seventh and ninth respectively.

Cavan Walker (Prologue Race Team) and Pfeiffer Georgi (Liv CC-Epic Coaching) claimed the respective junior men’s and women’s 25 titles.

Daniel Bigham tops the men’s podium

Results

National 25-Mile Time Trial Championships 2017
Women
1. Hayley Simmonds (WNT Pro Cycling) 50-10
2. Rachael Elliott (Drag2Zero) 51-43
3. Anna Turvey (Tyneside Vagabond CC) 51-45
4. Kate Allan (Drag2Zero) 51-50
5. Eileen Burns (Ballymena Road Club) 52-29
6. Alice Lethbridge (Drag2Zero) 52-40
7. Katie Greves (AS Test Team) 53-10
8. Molly Patch (Fusion RT Fierlan) 53-35
9. Victoria Smith (AeroCoach) 54-00
10. Kimberley Morrison (North Norfolk Wheelers) 45-25

Ryan Perry

Tim Cartwright

Men
1. Daniel Bigham (Brother NRG Wattshop) 45-50
2. Tim Cartwright (Newbury RC) 45-59
3. Ryan Perry (Team Raleigh GAC) 46-11
4. John Archibald (Pro Vision Cycle Clothing) 46-23
5. Kieron Davies (Drag2Zero) 46-38
6. Matthew Smith (Bottrill-HSS Hire) 46-48
7. Stuart Travis (Bottrill-HSS Hire) 47-09
8. James Boyman (Hoops Velo) 47-20
9. Jon Dewey (Bottrill-HSS Hire) 47-22
10. Chris Bartley (AS Test Team) 47-29

Cavan Walker, Junior men’s winner

Pfeiffer Georgi, junior women’s winner

Junior men
1. Cavan Walker (Prologue Race Team) 48-52
2. Harrison Wood (Mid Devon CC) 49-18
2. Lyster Romero (TBW Bottechia Wigmore RT) 49-42

Junior women
1. Pfeiffer Georgi (Liv CC-Epic Coaching) 54-51
2. Caitlin Peters (i-Team CC) 59-21
3. Savannah Hewson (Liv AWOL) 1-02-08