Tour Colombia 2020 start list: Julian Alaphilippe and Egan Bernal to battle at high altitude

The week-long race is a brutal and unusual event for many pros

Early season racing in South America continues in February as the Tour Colombia kicks off with an all-star line-up.

The six-stage race at high altitude has attracted a host of big names since its launch in 2018 and this season is no different.

Deceuninck – Quick-Step are taking a stacked roster for the 2020 edition of the Colombian stage race, including Julian Alaphilippe and Remco Evenepoel, while Tour de France champion Egan Bernal will be flying the Team Ineos colours in his home nation.

>>> Get a Cannondale bargain in the EF Education First Pro Cycling team bike sale 

The 2020 Tour Colombia kicks off on Tuesday, February 11 with a 16.7km team time trial and runs until Sunday, February 16.

Here is the full start list for the 2020 Tour Colombia:

Team Ineos

  1. BERNAL Egan (Col)
  2. CARAPAZ Richard (Ecu)
  3. RIVERA Brandon (Col)
  4. HENAO Sebastian (Col)
  5. NARVAEZ Jhonatan (Ecu)
  6. BASSO Leonardo (Ita)

UAE Team Emirates

  1. ARDILA Andrés (Col)
  2. ARU Fabio (Ita)
  3. HENAO Sergio (Col)
  4. MOLANO Juan (Col)
  5. MUÑOZ Cristian (COL)
  6. Max Richeze (Arg)

Deceuninck – Quick-Step

  1. JUNGELS Bob (Lux)
  2. ALAPHILIPPE Julian (Fra)
  3. HONORÉ Mikkel (Den)
  4. STEIMLE Jannik (Ger)
  5. HODEG Álvaro (Col)
  6. LERBERGH Bert Van (Bel)

Movistar

  1. ALBA Juan Diego (Col)
  2. BETANCUR Carlos (Col)
  3. JORGENSEN Matteo (USA)
  4. RUBIO Einer (Col)
  5. SEPULVEDA Eduardo (Arg)
  6. VERONA Carlos (Esp)

EF Pro Cycling

  1. URAN Rigoberto (Col)
  2. HIGUITA Sergio (Col)
  3. MARTINEZ Daniel (Col)
  4. CAICEDO Jonathan (Ecu)
  5. CRADDOCK Lawson Craddock (USA)
  6. VAN GARDEREN Tejay (USA)

Israel Start-Up Nation

  1. ÁVILA Edwin (Col)
  2. BADILATTI Matteo (Sui)
  3. EINHORN Itamar Einhorn (Isr)
  4. MCCADE Trava (USA)
  5. SCHELLING Patrick (Sui)
  6. TUREK Daniel (Cze)

Androni Giocattoli-Sidermec

  1. FLOREZ Migel (Col)
  2. MUNOZ Daniel (Col)
  3. PELLAUD Simon(Sui)
  4. RESTREPO Jhonatan (Col)
  5. RUMAN Josip Ruman (Cro)
  6. SPREAFICO Matteo Spreafico (Ita)

Vini Zabù-KTM

  1. VAN EMPEL Etienne (Ned)
  2. GONZALES Roberto (Pan)
  3. DE BONIS Matteo (Ita)
  4. STOJNIC Veljko (Srb)
  5. MARENGO Umberto (Ita)
  6. MITRI James (GBr)

Novo Nordisk

  1. BEHRINGER Oliver (Sui)
  2. BRAND Samuel (GBr)
  3. HENTTALA Joonas (Fin)
  4. LOZANO David (Esp)
  5. PERON Andrea (Ita)
  6. SAIDOV Ulugbek (UZB)

Uno-X Norwegian Development Team

  1. TRAEN Torstein (Nor)
  2. ABRAHAMSEN Jonas (Nor)
  3. SAUGSTAD Lars (Nor)
  4. URIANSTAD Martin (Nor)
  5. ANDERSEN Idar (Nor)
  6. HVIDEBERG Jonas (Nor)

Rally Cycling

  1. BRITTON Robert (Can)
  2. BROWN Nathan (USA)
  3. CARPENTER Robin (USA)
  4. JOYCE Colin (USA)
  5. MANNION Gavin (USA)
  6. MURPHY Kyle (USA)

Agrupacion Virgen De Fatima

  1. NARANJO Nicolas (Arg)
  2. VELARDEZ Leandro (Arg)
  3. JUAREZ Daniel (Arg)
  4. JUAREZ Gabriel (Arg)
  5. SOTO Carlos (Arg)
  6. SANCHEZ Santiago (Arg)

Canel’s-Specialized

  1. SANTOS Efren (Mex)
  2. ORDONEZ Santiago (Col)
  3. CORTE Eduardo (Mex)
  4. ROSALES Juan (Mex)
  5. ALARCON Pabli (Chi)
  6. MORALES Jesus (Mex)

Efapel

131.BRANDAO Joni (Por)

  1. CARVALHO Antonio (Por)
  2. FONTE César (Por)
  3. SAENZ Nicolas (Col)
  4. ARMILHAS Gerald (Esp)
  5. SILVA Rafael (Por)

Team Illuminate

  1. TORRES Rodolfo(Col)
  2. BARON Félix (Col)
  3. YUSTRE Krustian (Col)
  4. CASTIBLANCO Jorge (Col)
  5. PIPER Cameron (USA)
  6. JEANNES Matthieu (Fra)

Amore and Vita

  1. APPOLONIO Davide (Ita)
  2. LUKSEVIS Viesturs (Lat)
  3. BUEDANVIOS Māris (Lat)
  4. MAROMESINI Riccardo (Ita)
  5. ZULLO Antonio (Ita)

Team Medellin

  1. SEVILLA Óscar (Col)
  2. DUARTE Fabio (Col)
  3. CHALAPUD Robinson (Col)
  4. OYOLA Robigzon (Col)
  5. SANCHEZ Brayan (Col)
  6. HERNANDEZ José (Col)

Colombia Tierra de Atletas-GW Bicicletas

171.ATAPUMA Darwin (Col)

  1. AGUIRRE Hernan (Col)
  2. CAMARGO Diego Andrés (Col)
  3. PENA Jesús (Col)
  4. MENDOZA Omar(Col)
  5. QUIROZ Óscar (Col)

EPM-Scott

  1. GIL Alexander Gil (Col)
  2. REYES Aldemar Reyes (Col)
  3. SUÁREZ Juan Pablo (Col)
  4. CHAVES Germán (Col)
  5. MONTAÑA Fredy (Col)
  6. OCHOA Diego (Col)

Orgullo Paisa

  1. OSORIO Dany (Col)
  2. OSORIO Frank (Col)
  3. COLÓN Johan (Col)
  4. MUÑOZ Edison (Col)
  5. CASTAÑO Sebastián (Col)
  6. CHAPARRO Didier

Super Giros

  1. ACOSTA Ruben (Col)
  2. PEDRAZA Walter (Col)
  3. CARVAJAL Edwin (Col)
  4. SUAZA Bernardo (Col)
  5. GÓMEZ Bryan (Col)
  6. TABÁRES Jordan (Col)

Bardiani-CSF-Faizanè

  1. BENFATTO Marco (Ita)
  2. FILOSI Luri (Ita)
  3. Filippo Zaccanti (Ita)
  4. MAESTRI Mirco (Ita)
  5. Tonelli Alessandro (Ita)
  6. VALLE Nicolas (Ita)

Colombia

  1. CHÁVES Esteban (Col)
  2. CHÁVES Brayan (Col)
  3. BUITRAGO Santiago (Col)
  4. SIERRA Yecid (Col)
  5. PARRA Heiner (Col)
  6. MOLANO Julián (Col)

Brazil

  1. ZUCCO Vitor (Bra)
  2. FERREIRA Alessandro (Bra)
  3. MORO Lauro (BRA)
  4. NASCIMENTO DA MATTA Marcos (Bra)
  5. LADEWIG Renan (Bra)
  6. RANGEL Vinius (Bra)

Russia

  1. SYRITSA Gleb (Rus)
  2. EVTUSHENKO Alexander (Rus)
  3. SVEHNIKOV (Rus)
  4. NOVIKOV Savva (Rus)
  5. GONOV Lev (Rus)
  6. SMIRNOV (Rus)

Ecuador

  1. MONTENEGRO (Ecu)
  2. NAVARRETE Segundo (Ecu)
  3. BAYRON Guamá (Ecu)
  4. MONTENEGRO Jimmy (Ecu)
  5. HUERA Richard (Ecu)
  6. LOPEZ Harold (Ecu)

Venezuala

ALARCÓN Jóse (Ven)

CAMPON Roniel (Ven)

QUINTERO Leonel (Ven)

PAREDES Anderson (Ven)

SALINAS Jhonathan (Ven)

RUJANO José (Ven)

 

 

Upcoming events