A complete list of all the starting riders for each time trial event at the British Road National Championships

In the week before the Tour de France, national championships take place around the world and Ol’ Blighty is no different with the British Road National Championships.

This year riders take to the Isle of Man to see who will come out on top against the clock and each other in both the individual time trial competition and the road race.

>>> British Road National Championships 2017 routes: road race and time trial courses

The Birthplace of Mark Cavendish, who is expecting to continue his return to racing after contracting glandular fever, and Pete Kennaugh, who is looking for a third national champ jersey, the Rock is steeped in racing heritage.

Alex Dowsett will be hoping to continue his dominating streak at the nationals with a sixth time trial title in seven years, with Hayley Simmonds also favourite to defend her title in the women’s event.

British Time Trial National Championships start list

U23 men

44 Sebastian Tremlett Estera powered by Adventure Cycles
43 Max Sahota Team Bottrill – HSS Hire
42 Matthew Woods Performance Cycles
40 Jack Rebours Caesarean CC Jersey
39 Louis Modell Hennebont Cyclisme
38 Max McMurdo SSLL Racing Team
37 Nic McKibbin Bath Cycling Club
36 Oliver Jones Cycle Team OnForm
35 Joe Evans Madison Genesis
34 George Evans Team Bottrill – HSS Hire
33 Eugene Cross Team KTM
32 Nicholas Cooper DFL In-Gear Development
31 Marcus Burnett Spirit Tifosi Racing Team
30 Scott Auld Zappi Racing Team
29 Stephen Williams SEG Racing Academy
28 Levi Moody Wheelbase Altura MGD
27 Charles Walker Catford CC Equipe/Banks
26 Charlie Tanfield Brother NRG
25 Angus Claxton 100% ME
24 Charlie Meredith VC Toucy
23 Peter Kibble Zappi Racing Team
22 Zachery May Metaltek Kuota Racing Team
21 Joshua Haasz Catford CC Equipe/Banks
20 Nathan Draper Team Wiggins
19 Paul Double Zappi Racing Team
18 Andy Brown Metaltek Kuota Racing Team
17 Reece Wood 100% ME
16 Karl Baillie Giant Store Rutland / Wattbike
15 Joey Walker Team Wiggins
14 Max Stedman BIKE Channel Canyon
13 Jacob Hennessy 100% ME
12 Fraser Martin Raleigh GAC
11 Alexander Braybrooke AVC Aix-En-Provence
10 Connor Swift Madison Genesis
9 Matthew Gibson JLT Condor
8 Mark Stewart An Post – ChainReaction
7 Christopher Lawless Axeon Hagens Berman CT
6 Adam Hartley 100% ME
5 Thomas Baylis One Pro Cycling
4 Ben Hetherington Cyclesport.se – Memil Pro Cycling
3 Gabriel Cullaigh SEG Racing Academy
1 Scott Davies Team Wiggins

Elite women

49 Vicky Smith, AeroCoach
48 Clare Treharne, Equipe Flamme Rouge
47 Holly Flannery, Team Jadan-Weldtite
46 Elizabeth Banks, Storey Racing
45 Faye Faber, Bike Jockey CC
44 Emily Looker, Team Manx Telecom
43 Chloe Fraser, The Racing Chance Foundation
42 Bethany Crumpton, Storey Racing
41 Emma Lewis, Aprire Bicycles/HSS Hire
40 Sarah King, Bianchi Dama UK
39 Nicki Carr, VC Equipe-Fix
38 Anna Weaver, Vertex-Biemme RT
37 Monica Dew, Storey Racing
36 Genevieve Whitson, Isorex Cycling Team
35 Joscelin Lowden, Aprire Bicycles/HSS Hire
34 Amy Hill, Cycle Team OnForm
33 Maryka Sennema, Fusion RT Fierlan
32 Anna Christian, Drops
31 Rebecca Richardson, Hafren CC
30 Karen Poole, Sportstest RT
29 Molly Patch, Fusion RT Fierlan
28 Gabriella Shaw, Team WNT
27 Jennifer George, Storey Racing
26 Crystal Lane-Wright, Aprir Bicycles/HSS Hire
25 Emma Cockcroft, Bianchi Dama UK
24 Elizabeth Holden, Drops
23 Chanel Mason, Storey Racing
22 Rebecca Rimmington, Team WNT
21 Amy Gornall, Secret-Training.CC
20 Melissa Brand, Team Ford Ecoboost
19 Natalie Grinczer, Team WNT
18 Melissa Lowther, Team Breeze
17 Rebecca Durrell, Drops
16 Manon Lloyd, Team Breeze
15 Emily Kay, Team WNT
14 Corrine Hall MBE, Matrix PRO Cycling
13 Amy Roberts, Wiggle High5
12 Nicola Juniper, Team Ford Ecoboost
11 Eleanor Dickinson, Team Breeze
10 Alice Barnes, Drops
9 Hayley Jones, Team WNT
8 Neah Evans, Storey Racing
7 Elinor Barker MBE, Matrix PRO Cycling
6 Katie Archibald MBE, Team WNT
5 Abby-Mae Parkinson, Drops
4 Elizabeth-Jane Harris, Storey Racing
3 Hannah Barnes, Canyon-SRAM
2 Claire Rose, Visit Dallas DNA Pro Cycling
1 Hayley Simmonds, Team WNT

Elite men

43 John Sanderson Manx Viking Wheelers CC at 18:31
42 David Radcliffe Manx Viking Wheelers CC 18:32
41 Edward Perry Manx Viking Wheelers CC 18:33
40 Warwick Sanderson Manx Viking Wheelers CC 18:34
39 Jon Entwistle GTR 18:35
38 James Tucker (No team) 18:36
37 Paul Dable Team Bottrill – HSS Hire 18:37
36 Philip Jones Bella In Sella Racing 18:38
35 Adam Robinson Team KTM 18:39
34 Jamie Fletcher Ellan Vannin CC/Appleby 18:40
33 Sam Brand Team Novo Nordisk (Development) 18:41
32 David Griffiths Pro Vision Scotland 18:42
31 Fraser Turgoose (No team) 18:43
30 Elliot Baxter Manx Viking Wheelers CC 18:44
29 Fraser Rounds Team KTM 18:45
28 Daniel Halksworth Team Bottrill – HSS Hire 18:46
27 George Fowler Catford CC Equipe/Banks 18:47
26 Stephen Cummings Team Dimension Data 18:48
25 Dean Robson Northovers VT 18:49
24 James McLaughlin Hrinkow Advarics Cycleang 18:50
23 Ioan Smallwood Cardiff Ajax CC 18:51
22 Joel Lewis Wheelbase Altura MGD 18:52
21 Liam Bromiley Cycling Sheffield Giant Sheffield 18:53
20 Ryan Morley Royal Air Force CA 18:54
19 Lawrence Carpenter Catford CC Equipe/Banks 18:55
18 Andrew Disley Team KTM 18:56
17 Jonathan Dibben Team Sky 18:57
16 Steven Lawley Metaltek Kuota Racing Team 18:58
15 Adam Kenway Raleigh GAC 18:59
14 Harry Tanfield BIKE Channel Canyon 19:00
13 John Archibald Pro Vision Scotland 19:01
12 Gruffudd Lewis Madison Genesis 19:02
11 Owain Doull MBE Team Sky 19:03
10 Rhys Howells Team Wiggins 19:05
9 Mark Christian Aqua Blue Sport 19:07
8 Lloyd Chapman Catford CC Equipe/Banks 19:09
7 Samuel Harrison Team Wiggins 19:11
6 Tao Geoghegan Hart Team Sky 19:13
5 Richard Handley Madison Genesis 19:15
4 Peter Williams One Pro Cycling 19:17
3 Ryan Perry Raleigh GAC 19:19
2 James Gullen JLT Condor 19:21
1 Alex Dowsett Movistar Team 19:23