Start list for the 2017 British National Championships road race on the Isle of Man

National championships season is well and truly here, and the final Sunday before the Tour de France will see a host of new champions crowned around the world.

>>> British Road National Championships 2017 routes: road race and time trial courses

And Britain is no different, with country’s best male and female road riders going head to head on Sunday on the Isle of Man.

Mark Cavendish and Steve Cummings (Dimension Data), Ian Stannard and Pete Kennaugh (Team Sky), Ben Swift (UAE Team Emiarates), as well as defending champion Adam Blythe (Aqua Blue Sport), are just a number of the stellar riders lining up for the 2017 race.

The men will compete over a 193.7km course, which will be unpredictable as the terrain could prove too hard for the sprinters.

Former world champion Lizzie Deignan (Boels-Dolmans) headlines the women’s start list, while Hannah Barnes (Canyon-SRAM) will return to try and defend her title from last year. Barnes’ and last year’s runner-up sister Alice will also return to try and go one better as well as defend her U23 title.

The women will compete over a testing 103.7km course to decide the 2017 winner.

British National Championships road race start list

Elite Women

1 Hannah Barnes, Canyon – SRAM
2 Crystal Lane-Wright, Aprire Bicycles/HSS Hire
3 Emma Lewis, Aprire Bicycles/HSS Hire
4 Joscelin Lowden, Aprire Bicycles/HSS Hire
5 Chloe Weller, Army Cycling Race Team (ACRT)
6 Emma Cockcroft, Bianchi Dama UK
7 Charlotte Colclough, Bianchi Dama UK
8 Jessica Duffy, Bianchi Dama UK
9 Sarah King, Bianchi Dama UK
10 Georgina Panchaud, Bianchi Dama UK
11 Alexandra Sheehan, Bianchi Dama UK
12 Nikki Brammeier, Boels Dolmans Cycling Team
13 Elizabeth Deignan, Boels Dolmans Cycling Team
14 Kimberley Ashton, Casp Racing
15 Julie Erskine, Cycle Team OnForm
16 Lucy Harper, Cycle Team OnForm
17 Amy Hill, Cycle Team OnForm
18 Charlotte Redden, Cycle Team OnForm
19 Gemma Sargent, Cycle Team OnForm
20 Alicia Speake, Cycle Team OnForm
21 Danielle King MBE, Cylance Pro Cycling
22 Alice Barnes, Drops
23 Anna Christian, Drops
24 Rebecca Durrell, Drops
25 Elizabeth Holden, Drops
26 Laura Massey, Drops
27 Rose Osborne, Drops
28 Annasley Park, Drops
29 Abby-Mae Parkinson, Drops
30 Hannah Payton, Drops
31 Lucy Shaw, Drops
32 Abigail Van Twisk, Drops
33 Ellie Campbell, Fusion RT Fierlan
34 Tina Hartwright, Fusion RT Fierlan
35 Jennifer Holden, Fusion RT Fierlan
36 Jennifer Hudson, Fusion RT Fierlan
37 Fiona Hunter Johnston, Fusion RT Fierlan
38 Molly Patch, Fusion RT Fierlan
39 Maryka Sennema, Fusion RT Fierlan
40 Rebecca Richardson, Hafren CC
41 Megan Chard, Isorex Cycling Team
42 Genevieve Whitson, Isorex Cycling Team
43 Alice Cobb Lares-Waowdeals, Women Cycling Team
44 Elinor Barker MBE, Matrix Pro Cycling
45 Corrine Hall MBE, Matrix Pro Cycling
46 Stephanie Mottram, NCC Group-Kuota-Torelli
47 Amy Gornall, Secret-Training.cc
48 Karen Poole, Sportstest RT
49 Elizabeth Banks, Storey Racing
50 Bethany Crumpton, Storey Racing
51 Monica Dew, Storey Racing
52 Neah Evans, Storey Racing
53 Jennifer George, Storey Racing
54 Elizabeth Jane Harris, Storey Racing
55 Chanel Mason, Storey Racing
56 Elizabeth Burrows, SunSport Velo
57 Hannah Larbalestier, SunSport Velo
58 Megan Barker, Team Breeze
59 Abigail Dentus, Team Breeze
60 Eleanor Dickinson, Team Breeze
61 Manon Lloyd, Team Breeze
62 Melissa Lowther, Team Breeze
63 Emily Nelson, Team Breeze
64 Rebecca Raybould, Team Breeze
65 Melissa Brand, Team Ford Ecoboost
66 Bethany Hayward, Team Ford Ecoboost
67 Nicola Juniper, Team Ford Ecoboost
68 Charmaine Porter, Team Ford Ecoboost
69 Jennifer Powell, Team Ford Ecoboost
70 Holly Flannery, Team Jadan-Weldtite
71 Heidi Viles, Team RGB Building Supplies
72 Molly Weaver, Team Sunweb
73 Katie Archibald MBE, Team WNT
74 Rebecca Carter, Team WNT
75 Natalie Grinczer, Team WNT
76 Hayley Jones, Team WNT
77 Emily Kay, Team WNT
78 Keira McVitty, Team WNT
79 Rebecca Rimmington, Team WNT
80 Eileen Roe, Team WNT
81 Gabriella Shaw, Team WNT
82 Hayley Simmonds, Team WNT
83 Hannah Walker, Team WNT
84 Chloe Fraser, The Racing Chance Foundation
85 Rebecca Goodson, Velo Schils – Interbike RT
86 Corinne Clark, VeloVitesse
87 Bethany Taylor, Vertex-Biemme RT
88 Claire Rose, Visit Dallas DNA Pro Cycling
89 Grace Garner, Wiggle High5
90 Lucy Garner, Wiggle High5
91 Amy Roberts, Wiggle High5
92 Dani Christmas, WV Zeeuws Vlaanderen

Elite Men

1 Adam Blythe Aqua Blue Sport
2 Mark Christian Aqua Blue Sport
3 Andrew Fenn Aqua Blue Sport
4 Daniel Pearson Aqua Blue Sport
5 Angus Claxton 100% ME
6 Adam Hartley 100% ME
7 Jacob Hennessy 100% ME
8 Reece Wood 100% ME
9 Mark Stewart An Post – ChainReaction
10 Alexander Braybrooke AVC Aix-En-Provence
11 Christopher Lawless Axeon Hagens Berman CT
12 Nic McKibbin Bath Cycling Club
13 Dexter Gardias BIKE Channel Canyon
14 Sam Lowe BIKE Channel Canyon
15 Robert Partridge BIKE Channel Canyon
16 Alexandar Richardson BIKE Channel Canyon
17 Max Stedman BIKE Channel Canyon
18 Harry Tanfield BIKE Channel Canyon
19 Jake Womersley BIKE Channel Canyon
20 Lawrence Carpenter Catford CC Equipe/Banks
21 Lloyd Chapman Catford CC Equipe/Banks
22 Matthew Clements Catford CC Equipe/Banks
23 Alex Dalton Catford CC Equipe/Banks
24 Callum Ferguson Catford CC Equipe/Banks
25 George Fowler Catford CC Equipe/Banks
26 Will Fox Catford CC Equipe/Banks
27 Joshua Haasz Catford CC Equipe/Banks
28 James Jobber Catford CC Equipe/Banks
29 Mike Wragg CC Luton
30 Declan Hudson Clay Cross Road Team
31 Oliver Jones Cycle Team OnForm
32 Ben Hetherington Cyclesport.se – Memil Pro Cycling
33 Liam Bromiley Cycling Sheffield Giant Sheffield
34 Nicholas Cooper DFL In-Gear Development
35 Max Williamson EISER INFORLUR/S.C Duranguesa
36 Jamie Fletcher Ellan Vannin CC/Appleby
37 Karl Baillie Giant Store Rutland / Wattbike
38 Jack Stanton-Warren Halesowen A & CC
39 Louis Modell Hennebont Cyclisme
40 James McLaughlin Hrinkow Advarics Cycleang
41 Leon Mazzone ILLI-Bikes Cycling Team
42 Ian Bibby JLT Condor
43 Edmund Bradbury JLT Condor
44 Graham Briggs JLT Condor
45 Russell Downing JLT Condor
46 Matthew Gibson JLT Condor
47 James Gullen JLT Condor
48 Steve Lampier JLT Condor
49 Edward Laverack JLT Condor
50 Thomas Moses JLT Condor
51 Jonathan Mould JLT Condor
52 Alistair Slater JLT Condor
53 Kinsey McIlquham KTM Impsport RT
54 Chris Fallon Kuota – Spinergy – GSG
55 Charlie Quarterman Leopard Pro Cycling
56 Andrew Bruce Leslie Bike Shop/Bikers Boutique
57 James Shaw Lotto Soudal
58 Matt Cronshaw Madison Genesis
59 Joe Evans Madison Genesis
60 Richard Handley Madison Genesis
61 Matthew Holmes Madison Genesis
62 Tobyn Horton Madison Genesis
63 Gruffudd Lewis Madison Genesis
64 Jonathan McEvoy Madison Genesis
65 Alex Paton Madison Genesis
66 Erick Rowsell Madison Genesis
67 Connor Swift Madison Genesis
68 Andy Brown Metaltek Kuota Racing Team
69 Tom Chandler Metaltek Kuota Racing Team
70 Dan Fleeman Metaltek Kuota Racing Team
71 Liam Holohan Metaltek Kuota Racing Team
72 Steven Lawley Metaltek Kuota Racing Team
73 Rhys Lloyd Metaltek Kuota Racing Team
74 Zachery May Metaltek Kuota Racing Team
75 Tom Mazzone Metaltek Kuota Racing Team
76 Bertie Newey Metaltek Kuota Racing Team
77 George Pym Metaltek Kuota Racing Team
78 Alex Dowsett Movistar Team
79 Michael Cuming Neon-Velo Cycling Team
80 Elliott Porter Neon-Velo Cycling Team
81 Thomas Baylis One Pro Cycling
82 William Harper One Pro Cycling
83 George Harper One Pro Cycling
84 Kristian House One Pro Cycling
85 Joshua Hunt One Pro Cycling
86 Thomas Stewart One Pro Cycling
87 Samuel Williams One Pro Cycling
88 Peter Williams One Pro Cycling
89 Jack Stephenson Out Of The Saddle
90 Harrison Jones Polartec Fundacion Contador
91 Ben Joughin Pro Vision Race Team
92 John Archibald Pro Vision Scotland
93 Adam Kenway Raleigh GAC
94 Grant Martin Raleigh GAC
95 Fraser Martin Raleigh GAC
96 Ryan Perry Raleigh GAC
97 Tristan Robbins Raleigh GAC
98 Kieran Brady Richardsons-Trek RT
99 Oliver Maxwell Richardsons-Trek RT
100 Jez McCann Richardsons-Trek RT
101 Joshua Outram Richardsons-Trek RT
102 Luke Ryan Richardsons-Trek RT
103 George Wood Richardsons-Trek RT
104 Gabriel Cullaigh SEG Racing Academy
105 Stephen Williams SEG Racing Academy
106 Marcus Burnett Spirit Tifosi Racing Team
107 Edward Clemens Spirit Tifosi Racing Team
108 Douglas Coleman Spirit Tifosi Racing Team
109 Christopher Dredge Spirit Tifosi Racing Team
110 Stanley Kennett Spirit Tifosi Racing Team
111 Anthony Moye Spirit Tifosi Racing Team
112 Charlie Passfield Spirit Tifosi Racing Team
113 Patrick Clark Team B38 / Underpin Racing
114 Archie Cross Team B38 / Underpin Racing
115 Kieran Savage Team B38 / Underpin Racing
116 Mark Cavendish MBE Team Dimension Data
117 Scott Thwaites Team Dimension Data
118 Alex Auty Team KTM
119 Peter Barusevicus Team KTM
120 Eugene Cross Team KTM
121 Andrew Disley Team KTM
122 Adam Robinson Team KTM
123 Fraser Rounds Team KTM
124 Julian Varley Team KTM
125 Sam Brand Team Novo Nordisk (Development)
126 Jonathan Dibben Team Sky
127 Owain Doull MBE Team Sky
128 Tao Geoghegan Hart Team Sky
129 Peter Kennaugh MBE Team Sky
130 Luke Rowe Team Sky
131 Ian Stannard Team Sky
132 Scott Davies Team Wiggins
133 Ashley Dennis Team Wiggins
134 Nathan Draper Team Wiggins
135 Samuel Harrison Team Wiggins
136 Rhys Howells Team Wiggins
137 Dylan Kerfoot-Robson Team Wiggins
138 James Knox Team Wiggins
139 Christopher Latham Team Wiggins
140 Robert Scott Team Wiggins
141 Andrew Tennant Team Wiggins
142 Michael Thompson Team Wiggins
143 Joey Walker Team Wiggins
144 Oliver Wood Team Wiggins
145 Ben Swift UAE Abu Dhabi
146 Charlie Meredith VC Toucy
147 Bradley Stokes Velo Schils – Interbike RT
148 James Wilkinson Vetrapo Cycling Team
149 Ryan Coulton Wheelbase Altura MGD
150 Joel Lewis Wheelbase Altura MGD
151 Levi Moody Wheelbase Altura MGD
152 Alfie Moses Wheelbase Altura MGD
153 Evan Oliphant Wheelbase Altura MGD
154 Scott Auld Zappi Racing Team
155 James Davey Zappi Racing Team
156 Paul Double Zappi Racing Team
157 Owen Dudley Zappi Racing Team
158 Ben Hardy Zappi Racing Team
159 Peter Kibble Zappi Racing Team
160 Fraser Turgoose (no team)
162 Steve Cummings Team Dimension Data